Vydatné srážky v Olomouckém a Zlínském kraji způsobily desítky výjezdů 5/5 (1)

Profesionální a dobrovolné jednotky Olomouckého kraje zasahovaly od včerejšího dopoledne u několika desítek událostí spojených s vydatným deštěm, bouřkami a silným doprovázejícím větrem. Hasiči tak do pozdních nočních hodin zasahovali u likvidací následků v podobě zatopení sklepů rodinných domků či průmyslových objektů, spadaných stromů či čištění ucpaných kanalizací.

Nejvíce výjezdů zaznamenali hasiči v Lipníku nad Bečvou, v Přerově a Hranicích. Nemálo podobných výjezdů pak řešili hasiči v okolí zmiňovaných měst. Během chvíle na Přerovsku napršelo větší množství srážek. Kanalizace dle očitých svědků nápor vody nezvládla a místní potůčky se během chvíle rozvodnily do okolních domů. Na více místech v Lipníku nad Bečvou byly vystavěny zábrany z pytlů s pískem.

prerovsko_2

Přerovsko

Pomocí plovoucích čerpadel jednotky postupně odčerpávaly vodu ve sklepeních, někde voda dosahovala i metrových výšek. Naplaveniny z polí také ucpávaly kanalizační vpusti. Hasiči během zásahů taktéž prováděli odstranění spadených stromů či větších větví na komunikace. V Jindřichově na Přerovsku hasiči zajišťovali poškozenou střechu. Celkový počet výjezdů se doposud vyšplhal již k šesté desítce událostí spojených s vydatnými srážkami.

Ve včerejších odpoledních a nočních hodinách zasahovaly jednotky hasičů u desítek událostí také ve Zlínském kraji.

Bouřky provázené intenzivním deštěm, silným větrem a místy i kroupy zaměstnávaly jednotky profesionálních a dobrovolných hasičů až do pozdních nočních hodin. První události související s příchodem bouřek byly zaznamenány po půl čtvrté odpoledne na Vsetínsku. Po sedmnácté hodině došlo k razantnímu zvýšení hlášených události přímo na území krajského města a v jeho okolí. Další škody páchaly bouřky na Kroměřížsku, a to především ve Zdounkách a jejich okolí. Výjezdy jednotek na místa hlášených událostí pokračovaly až do půlnoci.

Od včerejších odpoledních hodin evidují profesionální hasiči téměř stovku zásahů. Další desítky oznámení a informací o vzniklých událostech se obešly bez výjezdu jednotek hasičů. Více jak polovina zásahů byla provedena na Zlínsku. Dvě desítky události byly evidovány na Vsetínsku a šestnáct na Kroměřížsku. K jednotlivým zásahům vyjížděli hasiči také na Uherskohradišťsku.

vsetínsko

Vsetínsko

Hasiči především čerpaly vodu ze zaplavených prostor rodinných a bytových domů, komunikací a technických zařízení. Další zásahy byly provedeny na odstranění stromů a větví popadaných na komunikace, dráty elektrického vedení a v ojedinělých případech i na objekty.

V obci Lhota u Vsetína došlo k ucpání koryta potoku pod mostkem. Voda se začala vylévat na komunikaci a ohrožovala areál blízkého dětského tábora. Na místě až do jedenácté hodiny noční zasahovaly čtyři jednotky hasičů. Událost se obešla bez nutnosti evakuace tábora.

Na ulici Zborovská ve Zdounkách došlo k poškození střechy objektu. Na místě zasahovaly dvě jednotky hasičů.

K pádu stromu na střechu objektu došlo také na ulici K Pasekám ve Zlíně. Strom srazil zděný komín restaurace a poškodil střechu.

Ve Štítné nad Vláří se utrhla část svahu nad komunikací. Na místě zasahovaly tři jednotky hasičů. Zeminu se z komunikace podařilo odklidit pomocí bagru z místního zemědělského podniku.

Veškeré události se naštěstí obešly bez zranění osob nebo nutnosti evakuací.

zlin

Zlín

Voda se prohnala i stanicí hasičů

Následky odpolední bouřky museli profesionální hasiči odstraňovat i na své centrální stanici ve Zlíně.

Současně s pomocí občanům museli zlínští profesionálové řešit i jednu ojedinělou událost. Odpolední bouřka byla tak intenzivní, že voda zaplavila i prostory garáží jejich výjezdové techniky. V době, kdy se část hasičů brodila ke svým vozidlům, která byla vyslána na místa zásahů, jejich kolegové instalovali čerpadla a hadice, aby dostali vodu z garáží co nejrychleji pryč. Po odčerpání vody ze zaplavených stání techniky přišly na řadu lopaty a smetáky. S jejich pomocí pak byla garáž zásahové techniky uklizena.

zlin_hzs

Hasičská stanice Zlín

Zdroj: HZS Olomouckého a Zlínského kraje

Ohodnoťte, prosím, tento článek