Vyšetřování předvánoční vraždy v Trutnově skončilo 5/5 (1)

Vyšetřovatel muže viní z vraždy, podvodu a zpronevěry

Krajští kriminalisté ukončili vyšetřování případu vraždy, ke které došlo 22. 12. 2015 v Trutnově.

Vyšetřování započalo na Štědrý večer, krátce po 21. hodině, kdy na operační středisko oznámili příbuzní, že pohřešují svého 56letého rodinného příslušníka z Trutnovska. Po prvotním šetření policisté po něm hned následující den ráno vyhlásili pátrání. Za necelých 24 hodin bohužel muže nalezli mrtvého. Od počátku bylo zcela jisté, že se stal obětí násilného trestného činu. V té době byl již také zadržen 46letý muž z Trutnova, který byl následující den ze spáchání zvlášť závažného zločinu vraždy obviněn.

V době, kdy si ostatní začínali užívat 1. svátek vánoční, kriminalisté v Trutnově intenzivně prověřovali všechny dostupné informace, zjišťovali, kdy a kde byl naposledy pohřešovaný muž spatřen a všechny další okolnosti, které by je k němu dovedly.  Při pátrání vycházeli zejména ze zjištěných poznatků o jeho pohybu v předchozích dnech.

V rámci tohoto vyšetřování zjistili mimo jiné i to, že se krátce před svým zmizením sešel se svým externím účetním, který měl z jeho firmy podvodně vylákat několik milionů korun. Měl mu totiž slíbit, že pojedou společně do Hradce Králové, kde vyzvednou v bance peníze k částečnému uhrazení dlužné částky. Od té doby poškozeného muže nikdo neviděl, a to ani doma ani v práci.

Po prověření všech dalších potřebných informací zadrželi kriminalisté ještě týž den, kdy bylo vyhlášeno pátrání, tedy 25. prosince, 46letého účetního, kterého následující den obvinili z vraždy. Z počátku zadržený muž všechno popíral, nicméně posléze se pod tíhou důkazů k činu plně doznal.

Předání spisového materiálu

Spisový materiál předávají v těchto dnech na Krajské státní zastupitelství v Hradci Králové, které průběh vyšetřování dozorovalo, a to s návrhem na podání obžaloby pro spáchání zločinu vraždy svědka trestné činnosti s úmyslem získat finanční prospěch, a dále podvodu a zpronevěry. Obviněnému vazebně stíhanému bývalému účetnímu hrozí trest odnětí svobody v trvání 15 – 20 let, případně i trest výjimečný.

Kriminalisté v průběhu vyšetřování i ze zadaných znaleckých posudků zjistili, že obviněný 46letý účetní zasadil ve 3. patře trutnovského domu, kde bydlel, 56letému podnikateli 39 bodnořezných ran. Ty vedl zejména do oblasti hrudníku a břicha, tedy směrem k životně důležitým orgánům. Předtím mu ale při fyzické potyčce ještě zlomil páteř. Když byla oběť mrtvá, nasedl do auta a jel do obchodu pro igelitové pytle a úklidové čistící prostředky. Svůj čin chtěl totiž zakrýt nejprve odstraněním těla, což se mu nepodařilo, protože nebyl schopen tělo zabalené v igelitových pytlích naložit do auta poškozeného, které bylo zaparkované před domem. Ulicí tou dobou chodili lidi a on se bál prozrazení. Tělo tedy odtáhl pod přístřešek na zahradě, kde se snažil pytel s tělem zakrýt. Pak kompletně uklidil kancelář a přilehlé prostory, kde měl podnikatele zavraždit. Do řeky Úpy poté hodil jeho mobilní telefon, který se policejnímu potápěči podařilo později nalézt a podle svých slov i vražedný nástroj – nůž, který jsme ale dodnes nenalezli. Klíč od auta poškozeného vyhodil ke kontejneru na odpadky, kde ho policisté při důkladné prohlídce okolí místa činu objevili. Pokud by příbuzní nezačali na Štědrý večer v té době již dva dny mrtvého muže pohřešovat, možná by vyšetřování případu bylo o mnoho složitější. Nicméně pátrání, které jsme vyhlásili hned ráno 25. 12. 2015, vedlo už bohužel pouze k nálezu mrtvého těla. Od té chvíle bývalý účetní s policisty spolupracoval a k činu se plně doznal. Při prověrce na místě činu jim přesně a detailně popsal, co se událo před vraždou i během ní a co dělal potom, co muže zavraždil.

Znalci v oboru psychiatrie a psychologie zkonstatovali, že obviněný je zaměřený zejména na sebe. Podle znaleckých posudků se jedná o bezohledného a nezodpovědného egoistu s histrionskými sklony, který neprojevuje nad svým činem žádnou lítost. Po celou dobu vyšetřování řešil pouze svoji situaci a měl sklony k sebelítosti. Jeho rozpoznávací schopnosti byly ale zcela zachovány.

Když mu došly peníze, které pro něho byly v životních hodnotách jedny z nejdůležitějších, začal je získávat podvodným způsobem jako externí účetní. V převážné míře je pak utrácel ve výherních automatech. Kriminalistům tvrdil, že není žádný gambler a že měl situaci pod kontrolou. Opak byl ale pravdou. I v případu vraždy byly, dle našeho zjištění, hlavním motivem peníze, které obviněný poškozenému dlužil a on je chtěl vrátit. Když podnikatel zjistil, jakým způsobem s jeho účty manipuluje, požadoval vyrovnání závazku. Obviněný, aby se zbavil tohoto tlaku, podnikatele zavraždil. Manipulacemi v účetnictví, které pro něho několik let zpracovával, ho připravil o více než 15 milionů korun. Dalších 9 milionů korun pak zpronevěřil jako účetní i obci Malá Úpa na Trutnovsku.

Zdroj: KŘP Královéhradeckého kraje

Ohodnoťte, prosím, tento článek