Padělané bankovky v Pardubicích 5/5 (1)

Minulý týden byli přímo při činu dopadeni dva osmnáctiletí muži, kteří měli mít v úmyslu zaplatit za alkohol padělanými bankovkami. Barman se oklamat nenechal, bezcenné papíry v podobě pětisetkorun od nich nepřijal a v prázdném baru je zdržel do příjezdu policistů. Po kontrole tržby nalezl další 3, jejichž znaky se laickým pohledem shodovaly. Tímto zjištěním odstartovalo objasnění případů, v nichž byly v Pardubicích evidovány falešné bankovky převážně v pětisetkorunové nominální hodnotě.

Přestože uvedené padělky při dobrých světelných podmínkách vzhledem k jejich kvalitě nelze řadit mezi ty, které by byly způsobilé oklamat i laickou veřejnost, podařilo se je dostat do oběhu, zaplatit jimi nákup a „směnit“ za pravé. Zatímco v minulých letech byl zaznamenán velký pokles této trestné činnosti, od ledna k 3. srpnu policisté evidovali už 13 padělků, u nichž si s ochrannými prvky neznámí padělatelé evidentně hlavu nelámali, jelikož jejich výroba spočívala v obyčejném kopírování. K jejich zajištění docházelo po odhalení padělku při sčítání tržby, po nevědomé platbě nepravou bankovkou v obchodech i po vlastním postřehu poškozených, když skončily v jejich peněženkách. Jen pro zajímavost, jednu bankovku získala poškozená až na pouti ve městě Potštejn, další obdržel téměř 70letý cizinec pravděpodobně při nákupu v nejmenované pardubické provozovně.

Zdařilost je dle zkoumání České národní banky předběžně hodnocena z pětibodové stupnice číslem 4. Podezřelí měli využívat právě výše zmíněných špatných světelných podmínek a pozdních hodin v barech a večerkách výhradně v Pardubicích.

Středoškolští studenti, mimo jiné navštěvující i hodiny grafiky, z prvopočátku vystupovali sebejistě a byli naprosto přesvědčeni o tom, že při domovní prohlídce žádné padělané peníze nalezeny nebudou. V rámci realizace se ukázalo, že jeden měl pravdu, zato druhý se mýlil. V domácím prostředí mladšího muže se ve školních sešitech a učebnicích nacházeli další kopie peněz s různými sériovými čísly v různém stupni rozpracování. Některá sériová čísla se shodují s již zajištěnými padělanými bankovkami v prodejní síti.

K dnešnímu dni bylo zajištěno 35 kusů bankovek v hodnotách 100, 500 a 1000 korun včetně elektroniky, jejíž pomocí mohly být bankovky vyráběny. Není vyloučeno, že se v dohledné době dojde k zajištění dalších totožných padělků.

Oba osmnáctiletí mladíci byli obviněni z trestného činu padělání a pozměnění peněz ve druhém odstavci. Přesněji řečeno, oba jsou obviněni z udání těchto padělků do oběhu jako pravých ve spolupachatelství, mladší z nich se měl dle sdělení obvinění a dosud zjištěných informací dopustit i jejich výroby a úmyslu uvést je do oběhu jako pravé, včetně podvodu, neboť měl obchodníky uvést v omyl a předložením nepravých bankovek jim způsobit škodu vyšší než 5.000 korun.  V případě prokázání viny oběma hrozí až trest odnětí svobody v délce 3-8 let.

Vzhledem k této skutečnosti je na místě upozornit širokou veřejnost, aby si každý, kdo peníze přijímá, raději bankovky pečlivě zkontroloval.

Zdroj: KŘP Pardubického kraje

Ohodnoťte, prosím, tento článek